Ľudové obrazy

Ľudové obrazy

Vyrezávanie drevených obrazov s ľudovou tematikou je jednou z najmilších druhov činností rezbára, pretože mu umožňuje hlbšie vniknúť do myslenia, spôsobu života a každodenných návykov našich predkov. Rezbár i pozorovateľ vyrezaného diela sa stávajú obdivovateľmi prostého a hlavne prirodzenejšieho života, ktorý vládol na Slovensku v minulosti.

Pri vyrezávaní drevených obrazov s ľudovou tematikou sa preto najviac zameriavame na vystihnutie krásy slovenskej prírody, na architektúru dreveníc a odev. Taktiež vyrábame ľudové vyrezávané obrazy podľa fotografií konkrétnych miest. Rezbár sa pri výrobe ľudového dreveného obrazu snaží vystihnúť jedinečnosť miesta či figúr nielen technikou drevorezby, ale aj správnym farebným upravením povrchu dreva. Ľudová drevorezba je v súčasnosti sále viac vyhľadávaná pre svoju jedinečnosť, a preto sa budeme snažiť v blízkej dobe rozšíriť ponuku ľudových drevených obrazov.

Každý drevený obraz je jedinečným rezbárskym výrobkom, pretože drevo je živý materiál. Všetky drevené obrazy vyrábame len ručne bez používania kopírovacích fréz.

Ľudové drevené obrazy sa vyrábajú zo suchého, prevažne lipového dreva, ktoré patrí medzi najlepšie dreviny používané na účely drevorezby. Niektoré ľudové drevené obrazy jednoduchšieho prevedenia sa však vyrábajú aj do smrekového dreva, no detaily sa nedajú dobre dopracovať.

O krásu prostej slovenskej dediny, zakomponovanú do ľudových drevených obrazov, majú záujem aj príležitostní návštevníci Slovenska.

Drevorezba Ľudový tanec

Ľudový tanec

materiál:

Lipa

rozmer:

70x40cm

drevorezba rám viniča

Rám vinič


Drevorezba Fujarista na poli

Fujarista na poli

materiál:

Lipa

rozmer:

75x20cm

Drevorezba Slnečnice

Slnečnice

materiál:

Lipa

rozmer:

90x25cm

popis:

Obraz znázorňuje tri slnečnice rôznej veľkosti.

Drevorezba Slnečnice

Slnečnice

materiál:

Lipa, akrylová farba

rozmer:

90x25cm

Drevoreba Darovanie

Darovanie

materiál:

Lipa

rozmer:

80x30cm

popis:

Obraz bol vytvorený ako dar k 30 výročiu sobáša. Ruky vypúšťajú dve holubice do voľného priastoru. Tieto spolu sedia na slnku, ktoré je symbolom tepla a lásky. Okolo rúk sa nachádzajú symboly plodnosti - vinič a obilné klasy.

Drevorezba Poľovník

Poľovník

materiál:

Lipa

rozmer:

90x45cm

popis:

Obraz znázorňuje poľovníka, kľačiaceho nad uloveným jeleňom. V pozadí sa nachádza Kriváň.

Drevorezba Slovenská krajina

Slovenská krajina

materiál:

Lipa

rozmer:

60x60cm

popis:

Obraz znázorňuje Bratislavký hrad, žilinskú dvojvež a v pozadí krásny tatranský vrch Kriváň. V strede obrazu je miesto na tematicky vhodnú fotografiu. Obraz bol vytvorený podľa predstavy zákazníka.

Drevorezba Dedinka s kostolom

Dedinka s kostolom

materiál:

Lipa

rozmer:

45x20cm

popis:

Na obraze je vyrezaná typická slovenská drevenica, obklopená kostolom, stromami a studňou. Náladu obrazu dotvára pes, ktorý sa aj v minulosti nachádzal takmer v každom dovre domu.

Drevorezba Slovenská dedina

Slovesnká dedina

materiál:

Lipa

rozmer:

85x45cm

popis:

Obraz znázorňuje zákutie slovenskej dediny. Je na ňom vidieť chalúpky, studňu, kostolnú vežu, stromy i kamene. Obraz je fotený pred povrchovou úpravou a morením, aby na svetlom podklade vynikol relierf rezby.

Drevorezba Krajina pod Kriváňom

Krajina pod Kriváňom

materiál:

Lipa

rozmer:

30x30cm

popis:

Obraz znázorňuje podkovičku, ktorá je symbolom šťastia, a slovenskú krajinu pod Kriváňom. Obraz je možné vyrobiť podľap otreby aj v menšom či väčšom prevedení.

Drevorezba Socha baču z Oravy (socha)

Bača z Oravy (socha)

materiál:

Lipa

popis:

Plastika zobrazuje baču z Oravy. Socha je originálnym darčekom aj pre zahraničných návšetvníkov Slovenska. Je detailne a realisticky prepracovaná.