Darčekové predmety

Krížové cesty

Krížovú cestu vyrába rezbár podľa vlastného návrhu alebo podľa návrhu objednávateľa. Je možné vyrobiť krížovú cestu rôznym spôsobom - od najjednuchšieho po zložitý, zobrazujúci podrobne prepracované detaily odevu a časti tela na postavičkách. Časti krížovej cesty môžu byť pozlátené alebo povrchovo upravené inou žiadanou technikou.

Krížová cesta pozostáva zo štrnástich obrazov. Na cene i dodacej dobe je možné sa dohodnúť podľa potreby a momentálnych možností farnosti. Snažíme sa záujmcovi o vyrezanie krížovej cesty výsť v tomto smere ústrety tak, aby bola spokojnosť obojtranná. Taktiež je možné sa dohodnúť na tom, že sa prídeme pozrieť do kostola, kde bude krížová cesta umiestnená. Podľa toho je možné urobiť najvhodnejší návrh krížovej cesty a vyrezať jeden obraz, aby bolo jasné, v akom štýle bude vyrezná celá krížová cesta.

Pri každom zastavení krížovej cesty prežívame tiché spojenie s konkrétnou udalosťou, ktorá sa podľa biblie viaže na cestu Kristovho poslania. Vtedy si uvedomujem, že starosti, ktoré neraz považujem za veľké, sú v porovnaní s cestou utrpenia, ktorú Kristus podstúpil, ničím. Všetko sa mi zvláda ľahšie a cítim za to oblaženie v duši.

Krížová cesta by však nemala vystihovať len samotné utrpenie, ale hlavne Kristovu odvahu bojovať za víťazstvo Lásky. V tom spočíva najvyšší význam Jeho poslania. V odvahe bojovať sa totiž skrýva predtucha vzkriesenia, ktoré dáva novú nádej na záchranu duší.

Ručne vyrezávaný obraz II. zastavenia krížovej cesty Kuklov