Črpáky

Črpáky

Stádo oviec pasúcich sa na rozľahlých roháčskych pastvinách posiatych množstvom drobných poľných margarét, drevená koliba, starý pastier v klobúku pod belasou nebeskou klenbou a hlavne... nezabudnuteľná chuť čerstvého a hustého mlieka z ťažkého drevného pohára - črpáka. Kto by si na to nepamätal, ak to aspoň raz prežil?

Pri výrobe črpákov, teda pastierskych drevených pohárov, je najzaujímavejšia drevená rúčka, pretože okrem vlastnej bohatej výzdoby tvorí podstavec pre postavičku, kvietok alebo zviera, ktoré si pastier v prírode obľúbil. Je teda nositeľkou osobných záujmov a vzťahov, dodávajúc celému črpáku významnú výpovednú umelecko - kultúrnu hodnotu.

Samotný pohár črpáka býva buď skladaný alebo hĺbený a môže mať rôzny tvar a rôznu veľkosť, čo je plne závislé od vkusu pastiera. Priemer črpáka dosahuje zvyčajne dĺžku 10 až 13cm a smerom nahor sa môže buď rozširovať, alebo zužovať. Práve tento znak je veľmi zaujímavý, pretože prezrádza, v ktorom kraji bol črpák vyrobený.

Ak sa rozhodnete kúpiť si črpák, alebo o ňom niekde budete počuť, spomeňte si na to, že aj keď nie je veľký, predsa v sebe nesie veľkú časť našej histórie a tým nás v duchu privádza späť k historickému odkazu našich predkov i ku koreňom slovanskej kultúry, ktorú musíme aj v dnešnej dobe chrániť a rozvíjať, ak chceme byť šťastní. Prajeme Vám pritom mnoho radosti.


Črpák jabloňový kvet - lipové drevo

Črpák jabloňový kvet

materiál:

Lipové drevo, mosadz

rozmer:

14x18cm

popis:

Črpák je skladaný a na rúčke znázorňuje jabloňový kvet. K jeho výrobe ma inšpirovala krásne rozkvitnutá jabloň a pocit ľahkosti, ktorý vo mne dlho zanechala.

Črpák čerešňový kvet - lipové drevo

Črpák čerešňový kvet

materiál:

Lipové drevo, mosadz

rozmer:

14x18cm

popis:

Črpák je skladaný a na rúčke znázorňuje čerešňový kvet.

Črpák kováč - lipové drevo

Črpák kováč

materiál:

Lipové drevo, mosadz

rozmer:

19x21cm

popis:

Črpák je skladaný a znázorňuje starého kováča, odetého do koženej zástery, ako pracuje nad kovadlinou. Na postavičke sa nachádyajú dobre prepracované dataily, ale tiež miesta, ktoré treba chrániť pred prudkým nárazom, aby nedoško k jej poškodeniu. Črpák je ale samozrejme určený nielen na ozdobu, ale aj na praktické použitie.

Črpák goral

Črpák goral

materiál:

Lipa, mosadz

rozmer:

18x15,5cm

popis:

Črpák znázorňuje gorala s klobúkom v tradičnom kroji.

Črpák orol

Črpák orol

materiál:

Lipa, mosadz

rozmer:

21,5x13cm

popis:

Črpák znázorňuje orla na skale. Pretože orol symbolizuje Tatry, je možné črpák darovať aj ako tradičný ľudový darček.

Črpák kôň

Črpák kôň

materiál:

Lipa, mosadz

Črpák medveď

Črpák medveď

materiál:

lipa, meď